بتن ریزی چیست و چه انواعی دارد؟

بتن ریزی چیست و چه انواعی دارد؟

بتن ریزی چیست؟

بتن یکی از مصالح ساختمانی است که به علت دوام و مقاومت بالا ، کاربرد فراوانی را دارد. بتن از ترکیب موادی مثل شن و ماسه، سیمان، سنگ‌ آهک، آب و برخی مواد شیمیایی ساخته می‌شود. معمولا سنگ‌ دان‌ها سه چهارم حجم بتن و ملات سیمان و آب، یک چهارم حجم آن را تشکیل می‌دهند. برای اعمال بتن ، یکی از اصلی ترین مراحل ، مرحله انتقال بتن و بتن ریزی می باشد. بتن ریزی یکی از مهم ترین و اساسی ترین مراحل ساخت ساختمان است که تعیین کننده استحکام و مقاومت آن بنا در برابر حوادث غیرمترقبه است. کیفیت نوع بتن مورد استفاده و نحوه‌ی اجرای بتن ریزی باعث مقاومت ساختمان در برابر زلزله و طوفان، سیل، … می گردد. به فرایند و تخلیه این بتن آماده شده برای ساختن سازه در بخش‌های مختلف یک ساختمان مانند پی، ستون‌ها و سقف و ... ، که به کمک نیروی انسانی، پمپ، جرثقیل یا  دیگر ابزارها انجام می شود را فرایند بتن ریزی می گویند.انواع بتن ریزی؟

بتن ریزی با ماله پروانه‌ای 

ماله پروانه ای که به آن ماله هلیکوپتری نیز گفته می شود در چهار نوع از جمله ماله برقی، ماله موتوری، ماله دیزلی و ماله بنزینی موجود می باشد که نوع موتوری آن در بین پیمانکاران بیشتر مورد استفاده است. این ماله به صورت دستی و یا سرنشین دار مورد استفاده شرکت های ساختمانی و پیمانکاران برای پرداخت و صاف کردن سطوح بتنی مانند کف ساختمان ها، کف پارکینگ ها، کف سوله ها، کف محوطه ها ها و … قرار می گیرد.

مزایای بتن ریزی با ماله پروانه ای :

1- صاف و میزان کردن سطح بتن به صورت یکدست

2- امکان صیقلی کردن سطح بتن برای استفاده بصورت کف سازی نهایی

3- از ترک خوردن سطحی بتن جلوگیری می کند
بتن ریزی با ماله دستی

ماله دستی از جمله ابزاری است که پیمانکاران برای بتن ریزی ار آن استفاده می کنند و نسبت به روش های دیگر روشی سنتی و وقت گیر محسوب می شود. این ماله برای صاف کردن و تراز نمودن لبه های بتن ، متعادل سازی بتن و از بین بردن قسمت های زیاد و اضافه کردن قسمت های کم ، پوشش حفره ها و فضاهای خالی، پایین آوردن سطح بتن ، صیقلی نمودن سطوح بتن، مستحکم نمودن آن مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای بتن ریزی با ماله دستی:

1- قیمت و هزینه کم تر

2- قابلیت مانور بالای ماله دستس که امکان کار در مقاطع مختلف را به طور کامل فراهم می کند.بتن ریزی با پمپ زمینی

پمپ زمینی دستگاهی است که شما با استفاده از مستقر کردن دستگاه در محل و اتصال لوله های مورد نیاز دستگاه برای پمپاژ بتن به درون سازه مورد استفاده قرار می گیرد. پمپ بتن زمینی , بتون را به طور مستقیم در محل مورد نظر شما پمپاژ می کند و هچ نیازی به حمل بتن با روش های سنتی نیست.

مزایا بتن ریزی با پمپ زمینی:

1- حجم بالای بتن ریزی

2- نیروی انسانی کمتر

3-پایین بودن هزینه استهلاک پمپ زمینیبتن ریزی با پمپ هوایی

پمپ بنتن هوایی که به پمپ بتن بوم نیز شهرت دارد یکی از روش  های متداول بتن ریزی در 40 سال اخیر است که این روش به وسیله یک بازوی رباتیک که به کامیون های مخصوص انتقال پمپ اتصال دارد و بتن مورد نیاز استفاده شده سازه را در محل دقیق ساخت و ساز به صورت هوایی پمپاژ می کند.

مزایای پمپ بتن هوایی:

1-سرعت بالا تر نسبت به بقیه روش ها

2-قرار گرفتن در محل های سخت و غیر قابل دسترس

3- بالا بردن کیفیت و راندمان کار