بهترین طبقه در آپارتمان برای خرید یا اجاره کدام است؟

بهترین طبقه در آپارتمان برای خرید یا اجاره کدام است؟

امروزه جمعیت شهرها بالا رفته و قیمت زمین نیز آنقدر افزایش داشته که بیشتر افراد نمی توانند خانه ویلایی بخرند و آپارتمان نشینی در بین مردم رواج یافته است. هنگام خرید یا اجاره آپارتمان یکی از مهم ترین سوالات این است که کدام طبقه می‌تواند بهترین انتخاب باشد؟ هرچند نمی‌توان پاسخ مشخصی به این سوال داد و جواب این سوال برای هر فرد با توجه به اولویت‌هایی که دارد متفاوت خواهد بود اما می‌توان مواردی کلی مطرح کرد. ما در این سعی کرده‌ایم از جنبه‌های مختلف به این سوال نگاه کنیم و به آن پاسخ بدهیم.

بهترین طبقه از نظر دسترسی

قطعا طبقه اول از نظر دسترسی و راحتی رفت و آمد بر همه طبقات اولویت دارد. با اینکه امروزه بیشتر آپارتمان‌ها آسانسور دارند اما باز هم شاید آپارتمانی که می‌خواهید بخرید یا اجاره کنید آسانسور نداشته باشد. البته معمولا آپارتمان هایی که زیر 4 طبقه هستند آسانسور ندارند. پس اگر مسن هستید یا مشکلات کمردرد و پادرد دارید بهتر است طبقه اول را برای سکونت انتخاب کنید. حتی اگر ساختمان مورد نظرتان آسانسور داشته باشد این را در نظر بگیرید که گاهی ممکن است آسانسور خراب باشد یا به هر دلیلی امکان استفاده از آن وجود نداشته باشد و مجبور شوید از پله بالا بروید. 

بهترین طبقه از نظر گرما و سرما

آسایش حرارتی ساکنین نیز یکی از مسائل مهمی است که هنگام انتخاب محل سکونت باید در نظر گرفته شود. در فصل زمستان طبقات بالا گرم تر هستند و در تابستان نیز طبقات پایین خنک تر هستند. پس بهتر است با توجه به طبع بدن خود و اینکه سرمایی هستید یا گرمایی، مکانی را انتخاب کنید که از نظر اقتصادی نیز برایتان به صرفه باشد و هزینه کمتری برای گرمایش و سرمایش بپردازید. 

بهترین طبقه از نظر امنیت

شاید همیشه نگران امنیت خانه و امکان دسترسی دزد باشید. معمولا اگر سارقی بخواهد از ساختمانی سرقت کند احتمال اینکه طبقات پایینی را انتخاب کند بیشتر است چون مسیر دسترسی به بیرون کوتاه می‌شود و سرقت در زمان کمتری پایان می یابد. اما امروزه بیشتر آپارتمان ها نگهبانی دارند و لازم نیست نگران سارقین باشید. بهتر است به نگهبانی ساختمان اعتماد کنید و سایر موارد را برای خود در اولویت قرار دهید.

پیشنهاد ما

موارد زیادی وجود دارد که در انتخاب بهترین طبقه موثر هستند و همانطور که در ابتدا نیز اشاره شد شما باید طبق نیازهای خود بهترین طبقه را انتخاب کنید اما معمولا بیشتر افراد طبقات دوم و سوم را ترجیح می‌دهند زیرا نه آنقدر سرد هستند و نه آنقدر گرم، دید خوبی به بیرون دارند و مانند طبقه اول زیاد در معرض عبور و مرور افراد و بالا رفتن هزینه‌های طول عمر ساختمان قرارندارند. درباره طبقه آخر بهتر است بگوییم با اینکه بهترین ویو و کمترین سر و صدا را دارد اما با مشکلاتی مانند چکه کردن سقف، رفت و آمد تعمیرکار به پشت بام یا درست کردن آنتن و سروصدای آن‌ها و گرم بودن در تابستان مواجه است. اگر هم احیانا آسانسور خراب باشد ساکنین باید به سختی و از طریق پله به واحد خود برسند.