کدام یک؟ تری دی مکس یا اسکچ اپ؟

کدام یک؟ تری دی مکس یا اسکچ اپ؟

معمولا مقایسه بین دو نرم افزار کاربردی ذهن افرادی که از آن استفاده می‌کنند را درگیر می‌کند. تری دی مکس و اسکچ آپ دو نرم افزار کاربردی معماری هست که انتخاب بین این دو توسط هنرجویان و علاقه مندان به طراحی داخلی، کمی سخت است. زیرا می‌خواهند بهترین نرم افزار ممکن را برای انجام پروژه‌های خود به صورت کامل و بدون مشکل، انتخاب کنند. 

طبیعتا هر نرم افزاری ویژگی‌های خاص خود را دارد و براساس هدف کاری که دارید باید انتخاب کنید. اگر تجربه زیادی در استفاده از نرم افزار‌های کاربردی دارید می‌توانید تعیین کنید که در کدام قسمت پروژه کدام دستگاه به دردتان می‌خورد اما اگر تجربه لازم را ندارید بهتر است در ادامه با ما همراه باشید تا تفاوت بین تری دی مکس و اسکچ آپ را باهم بررسی کنیم:

اولین تفاوت بین تری دی مکس و اسکچ اپ در مدل سازی است:

اسکچ اپ ذاتا برای طراحی‌های خلاقانه و تولید و ایجاد فرم‌های سریع که توسط معمار یا طراح خلق می‌شود، کاربرد دارد. یکی از خوبی‌های اسکچ اپ این است که می‌تواند چند دستور را در یک دستور خلاصه کند، این از ویژگی‌های خاص و معروف اسکچ اپ است . به همین دلیل بسیاری از معماران و طراحان داخلی طرفدار این برنامه هستند و کلا در دنیا بسیار زیاد استفاده می‌شود. 

ضعف این نرم افزار در مدلسازی‌های پیچیده و دقیق است درحالی که تری دی مکس در این بخش قدرتمند عمل می‌کند. در تری دی مکس هر مدلی که بخواهید قابل ساخت است البته ممکن است زمان بیشتری را با توجه به مدلی که دارید ، صرف کنید. 

امانتیجه کار با این دو نرم افزار به چه صورت خواهد شد؟ طبیعتا اگر با تری دی مکس کار کنید طرح نهایی بسیار پخته‌تر و حرفه‌ای تر خواهد شد اما با اسکچ اپ همچین نتیجه‌ای را نمی‌توانید بگیرید. از طرفی هم افرادی هستند که در استفاده از تری دی مکس ضعیف هستند و ناچارا تا از اسکچ اپ استفاده کنند ولی معمولا سطح کار بالایی را نمی‌توانند با این نرم افزار ارائه دهند.

تفاوت دوم بین تری دی مکس و اسکچ اپ در آبجکت آماده است:

موجود بودن آبجکت یا مدل‌های آماده برای یک نرم افزار سه بعدی عامل بسیار مهمی است. نرم افزاری مثل تری دی استودیو مکس دارای تنوع زیادی در آبجکت‌ها می‌باشد. افراد زیادی در سراسر دنیا وجود دارند که آبجکت‌های مختلفی می‌سازند و در دسترس عموم قرار می‌دهند. این مدل‌ها در هر زمینه‌ای با هر موضوعی هر چند کوچک یا بزرگ، با یک سرچ ساده بدست می‌آیند که در سایت‌ها و منابع مختلف می‌توان به آن‌ها دسترسی پیدا کرد. 

در حالیکه در نرم افزاری مانند اسکچ اپ مدل آماده‌ی زیادی وجود ندارد و کسانی که از این نرم افزار در طراحی استفاده می‌کنند معمولا درگیر این هستند که از کجا مدل‌های مورد نیاز خود را بدست آورند. 

برای اینکه بتوانید بر مشتری تاثیر زیادی بگذارید و درنتیجه کار را بگیرید در فضای داخلی طرح خود باید از آبجکت ها استفاده کنید. 

با این حال کسانی هستند که خودشان آبجکت‌ها را مدلسازی می‌کنند ولی بخاطر ضعف نرم افزار باز هم نتیجه خوبی نمی‌گیرند و نتیجه کار ضعیف است.

تفاوت سوم بین تری دی مکس و اسکچ اپ در محیط کاری است:

در اسکچ اپ محیط کاری باز و بدون محدودیت است و با نشانگر موس می‌توان خط ها را کشید ولی برای اینکه در این نرم افزار راحت کار انجام دهید باید مدت زمانی را در آن تمرین کنید تا به اصطلاح دستتان راه بیفتد. اما در تری دی مکس به این شکل نیست محیط قانونمند و مرتب تر است . شما می‌توانید با استفاده از کلید‌های میانبر به صفحه دید خود وارد شوید و عملیات مدلسازی و رندر را به راحتی انجام دهید.

می‌توان گفت که تری دی مکس نسبت به اسکچ اپ کاربردی تر و مهندسی تر است.