تفاوت سنگ طبیعی و مصنوعی چیست؟

تفاوت سنگ طبیعی و مصنوعی چیست؟

یکی از مصالح پر استفاده در ساختمان سازی سنگ ها هستند که در انواع مختلفی وجود دارند.

بعضی از مصالح، بعد از چن سال از تولید ، دیگر کارایی گذشته ی خود را ندارند و افت کیفیت در آن ها مشاهده می شود. اما جالب است بدانید که سنگ، با گذشت زمان تغییر شکل نمی دهد و در همان کیفیت اولیه ی خود باقی می ماند.

سنگ ها، کاربرد زیادی در ساختمان سازی دارند. به طوری که می توان از آن ها برای تزئین دکوراسیون منزل، نماکاری و مواردی دیگر، استفاده کرد.

عمر سنگ های ساختمانی زیاد است. به طوری که بعد از گذشت چند سال که به آن ها نگاه کنید، مانند روز اول خود دیده می شوند. 

سنگ های طبیعی و مصنوعی:

دو نوع مختلف از سنگ ها وجود دارد که هر کدام ویژگی های مخصوص خود را دارند.

سنگ های طبیعی به طور طبیعی و با گذشت سال های بسیار زیادی شکل می گیرند. بسته به منطقه ای که سنگ از آن برداشته می شود، رنگ – بافت و نوع سنگ مشخص می شود. سنگ های طبیعی با رنگ های بسیار زیبایی دیده می شوند.

سنگ های مصنوعی به دست بشر ساخته می شوند و حدود ۴۰ سال است که در بازار وجود دارند. یکی از دلایل ساخت این سنگ ها این بود که مردم علاقه داشتند تا سنگ های بدون ایراد را مشاهده کنند. 

این سنگ ها با ترکیب سنگ دانه ها و مواد بتنی به وجود می آیند. سپس رنگ آمیزی می شوند و بعد از این که دارای سطح صاف و یکنواختی شدند، در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد.

در واقع نمی توان به راحتی دو سنگ طبیعی و مصنوعی را از هم تفکیک کرد و این کار نیاز به دقت فراوان و تیزبینی دارد.


 تفاوت سنگ طبیعی و مصنوعی

۱)شکل ظاهری

در حال حاضر به نظر می رسد که کیفیت سنگ های مصنوعی بهتر از انواع طبیعی می باشد. این سنگ ها در رنگ ها و انواع مختلفی تولید می شوند.

اما طبیعتا نمی توان بین دو محصول طبیعی و مصنوعی، رقابتی را در نظر گرفت. چرا که برای شکل گیری سنگ های طبیعی، هزاران سال زمان مورد نیاز است.

نکته ی جالبی که راجب سنگ های طبیعی وجود دارد این است که نمی توانید دو سنگی را بیابید که از نظر شکل ظاهری همانند یکدیگر باشند.

سنگ های طبیعی از نظر بافت، شکل و رنگ، بی نظیر هستند. در مقابل، سنگ های مصنوعی دارای تکرار رنگ می باشند ولی سبک کارها دارای ثبات بی نظیری است.

معمولا کسانی که به دنبال طراحی طبیعی و حقیقی هستند، سنگ های طبیعی را ترجیح می دهند و انواع مصنوعی را نمی پسندند.

۲) قیمت سنگ ها:

 سنگ های مصنوعی  سبک تر از انواع طبیعی هستند و قیمت آن ها پایین تر است. بنابراین تهیه ی آن ها برای خریدار با صرفه تر خواهد بود.

یکی دیگر از ویژگی های سنگ های مصنوعی، شباهت ظاهری سنگ ها به یکدیگر است که باعث شده به راحتی بر روی ساختمان ها نصب شوند.


۳) دوام سنگ ها:


مهمترین ویژگی یک سنگ برای خریدن آن، دوام است که قاعدتا این ویژگی در سنگ های طبیعی مشهود است. اگر به بناهای کهن تاریخی توجه کنید، متوجه خواهید شد که بعد از گذشت سالیان دراز، هنوز به شکل اولیه ی خود باقی مانده اند که دلیل این پایداری، استفاده از سنگ های طبیعی در ساخت این بناها می باشد.

یکی از دلایلی که باعث شده تا سنگ های طبیعی بیشتر عمر کنند، وجود تخلخل کمتر در آن ها می باشد. علاوه بر این، این سنگ ها به سرعت آسیب نمی بینند و سالم باقی مانند. در مقابل پایدار نگه داشتن سنگ های مصنوعی اصلا راحت نیست.

بهتر است تا برای نماهای ساختمان از سنگ های طبیعی استفاده کنید. زیرا این نوع سنگ ها در مقابل عوامل بیرونی بسیار مقاوم هستند.

۴) تطبیق پذیری


سنگ  های طبیعی را نمی توان در هر مکانی نصب کرد. در حالی که خلاف این امر در سنگ های مصنوعی وجود دارد.