در جعبه ی ابزار معمار چه چیزهایی باید باشد؟

در جعبه ی ابزار معمار چه چیزهایی باید باشد؟

هر کاری نیاز به ابزار ویژه ی خود دارد. یک معمار نیز برای انجام کارهای خود نیاز به ابزارهای ویژه ای دارد که همواره باید به همراه او باشد. مفهوم سازی، ایده پردازی، تجسم و تبدیل ایده ها به واقعیت نمایان و فیزیکی از وظایف اصلی یک معمار به شمار می رود که تنها به کمک ابزارهای او میسر خواهد بود. ابزارهای یک معمار همانند نورون های عصبی او هستند که منجر به فعالیت بی نظیر وی می شوند. این وسایل به معمار کمک می کنند تا ایده های خود را به تجسم در آورد و با افراد مختلف ارتباط بهتری برقرار نماید. اکنون می خواهیم به معرفی ابزارهایی بپردازیم که همواره باید در جعبه ابزار یک معمار ماهر و کاربلد وجود داشته باشد 


ابزارهای مورد نیاز برای طراحی 

یکی از مهم ترین گام های استودیوهای معماری، طراحی ایده هاست. این کار هم به صورت دستی و هم به صورت الکترونیک در رایانه ها و لپ تاپ ها میسر است. در طراحی های دستی ابزار هایی نظیر میادین تنظیم، تجهیزات ثابت و تخصصی، میله های موازی، قطب نما، میز و تخته ی طراحی و ابزار های منحنی مورد استفاده قرار می گیرند. در طراحی های رایانه ای نیز نرم افزارهای کاربردی و پیچیده برای اتمام کار طراح ضروری تلقی می شوند. تخته های رسم عموما به عنوان میزهایی با قابلیت جابه‌جایی جهت انجام طراحی های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند. این میزها شامل یک تخته پلاستیکی یا چوب مسطح برای قرار دادن لوازم طراحی و دو پایه کوتاه می باشند. ابعاد صفحات مسطح میزها در ۵۰ در ۶۵ سانتی متر و ۹۰ در ۹۵ سانتی متر متغیر است. 


ابزارهای اندازه گیری معماران 

معماران حرفه ای به راحتی و با یک نگاه می توانند ابعاد هر شی کوچک و بزرگی را به درستی بیان کنند اما همواره ابزارهای اندازه گیری باید همراه آن ها باشد‌. برخی از این وسایل عبارتند از: 

  • نوار اندازه گیری پنج متری 

  • مقیاس های مثلثی 

  • ابزارهای ثابت موجود در کیف یا جعبه ابزار معمار

  • دستگاه اندازه گیری لیزری

  • نوار اندازه گیری الکترونیک که به صورت دیجیتال و الکترونیکی عمل می کنند.

این ابزارها برای اندازه گیری دیوارها و مکان های بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار می گیرند. 


ابزارهای نوشتاری معماران 

ابزارهای نوشتاری دارای تنوع زیاد و کاربردهای فراوانی هستند. قلم های روترینگ و قلم های طراحی ( استفاده از جوهر) و مداد (استفاده از سرب) از جمله وسایل نوشتاری پرکاربرد هستند. برای رسم خطوط، نوشتن و هاشور زدن از مدادهای طراحی استفاده می شود. هم چنین می توان از مغز مدادها نیز بهره برد که اغلب آن ها از مدادهای گروه B به دست می آیند؛ زیرا این مدادها نرم بوده و کار کردن با آن ها آسان است. در صورت بروز اشتباه در طراحی های انجام شده با مداد یا مرکب می توان از پاک کن های مخصوص برای پاک کردن آن ها استفاده نمود. مدادتراش، سمباده، پرگار (در انواع ساده، بازویی و مقیاس) و... از دیگر ابزارهای نوشتاری یک معمار تلقی می شوند. 

ابزارهای جانبی معماران

یک معمار خوب همواره در طول روز با ساختارهای طبیعی و انسانی سروکار دارد تا بتواند مهارت خود را تقویت نماید. او ممکن است از دوربین ها برای ثبت یافته های خود بهره ببرد. همچنین تبلت و لپ تاپ می تواند از ابزارهایی باشند که به معمار جهت ثبت داده ها و بهبود مهارت ها کمک می نمایند. 


ابزارهای نقاشی معماران 

معماران برای تجسم اولیه ایده های خود و بیان راحت تر آن ها از نقاشی و طراحی استفاده می نمایند. آن ها برای طراحی ناگزیر به استفاده از ابزارهایی همچون پدهای طرح A4، آب رنگ ها، مدادها یا قلم های طراحی و کاغذها و... می باشند. کاغذهای مورد استفاده طراحان معمولا در برابر پارگی و پاک کردن های پی در پی با پاک کن مقاوم هستند و دارای سطوحی کاملا صاف و بدون هیچ موجی می باشند. رنگ این کاغذها هم اغلب سفید مایل به کرم است.