چیدمان خانه هنگام پذیرایی از مهمان چگونه باشد؟

چیدمان خانه هنگام پذیرایی از مهمان چگونه باشد؟


یکی از خصلت‌هایی که ایرانیان به آن مشهور هستند مهمان نوازی می‌باشد. از دیرباز مردم ایران دور هم جمع می‌شدند و عید نوروز و شب یلدا و سایر جشن‌های باستانی را با هم جشن می‌گرفتند. مهمانان برای ایرانیان همیشه ارج و قرب خاصی داشته به طوری که در خانه ها بخشی به نام مهمان‌خانه وجود داشت که ویژه مهمان بود حتی در هر خانه‌ای ظروفی وجود دارد که وقتی مهمان می‌آید از آن استفاده می‌شود. در خانه‌های جدید که کوچک‌تر از خانه‌های قدیمی است ، دیگر نمی‌توان مهمان‌خانه را جدا کرد بنابراین راهکار‌هایی برای دکور خانه ویژه مهمان وجود دارد که در این مقاله به برخی از آن اشاره می‌کنیم:

  1. مرتب کردن اتاق نشیمن:

قبل از هر چیزی مرتب بودن اتاق نشیمن بسیار مهم است . شاید با خودتان بگویید با فلان مهمان صمیمی هستیم و لزومی ندارد اما این نکته که وسایل اضافی مانند اسباب بازی کودکتان که روزی زمین افتاده و یا لیوان های استفاده شده‌ای که روی میز قرار دارد، می‌تواند از دید مهمان حتی مهمان صمیمی کمی ناخوشایند باشد.  پس بهتر است که تمام وسایل اضافی را جمع کنید تا محیط برای پذیرایی از مهمان‌ها نیز راحت شود و چیدمان خانه شما به چشم بیاید.

  1. انتخاب مبلمان مناسب:

کاناپه یکی از لوازم مهمان نواز است که بسیار به چشم می‌آید. اگر کاناپه‌ای راحت و جا دار باشد حس خوبی به مهمان می‌دهد. استفاده از مبلمان گران قیمت و لوکس باعث می‌شود مهمانان احساس ناراحتی کنند و معذب باشند.

  1. قرار دادن میز به اندازه کافی:

هنگامی که مهمان دارید بسیار مهم است که میز و خوراکی‌ها دسترسی مناسبی داشته باشند. حالا ممکن است تعدادی میزهای کوچک عسلی داشته باشید و یا یک میز بزرگ، آن‌ چیزی که اهمیت دارد چیدمان مهمان نوازانه است.

  1. عدم حضور تلویزیون در وسط اتاق نشیمن:

بهترین مدل چینش لوازم منزل با اصول چیدمان، در اتاق نشیمن هنگامی که مهمان دارید، به گونه‌ای است که شرایط برای گپ و گفت و تعامل بیشتر شود. حال اگر تلویزیون را در مرکز اتاق نشیمن قرار دهید حواس همه از جمله مهمانان را پرت می‌کنید. حتی اگر تلویزیون خاموش هم باشد، وجود جعبه‌ای سیاه رنگ جلوه‌ی بدی به محیط می‌دهد. 

  1. وجود فضایی مناسب برای نشستن:

اتاق نشیمن در هر اندازه‌ای که باشد اهمیتی ندارد، مهم این است که برای راحتی مهمانان چیدمانی را انتخاب کنید که فضای بیشتری برای نشستن ایجاد می‌کند. لزومی ندارد حتما از چند دست مبل در اتاق نشیمن استفاده کنید به خصوص وقتی که اتاق کوچک است، یک دست مبل به همراه صندلی و نیمکت و هر چیزی که می‌توان راحت روی آن نشست مناسب است. یادتان باشد اگر فضای مناسب وجود نداشته باشد مهمانی را کامل مختل و مهمانان را بسیار معذب می‌کند.

  1. اتاق پذیرایی را پر نور کنید:

اصولا وقتی نور در جایی کم باشد احساس کسالت و خواب آلودگی ایجاد می‌شود. برای داشتن یک مهمانی خوب بهتر است که میزان نور مناسب برای محیط را فراهم کنید تا بتوانید گپ و گفتی گرم و صمیمی و به دور از خستگی ایجاد کنید. بهتر است لوازم نور دهی را بررسی کنید و لامپ‌های سوخته را عوض کنید. طبیعتا بهترین روش برای نور چیدمان مهمانی استفاده از نور طبیعی است اما اگر همچین انتخابی را ندارید از لوستر های سقفی و دیوارکوب استفاده کنید.

  1. شلوغش نکنید:

برخی فکر می‌کنند وقتی مهمان دارند باید تمام لوازم تزئینی که دارند را به کار ببرند و تمامش را جلوی دید مهمان قرار دهند. اما این اشتباه است. با ساده‌تر جلوه دادن محیط و استفاده از لوازم دکوراتیو ضروری هم فضایی دوستانه ایجاد می‌کنید هم به راحتی می‌توانید در محیط جا به جا شوید.