سیمان پوزولانی و مزایای آن

سیمان پوزولانی و مزایای آن

سیمان یکی از مهمترین و پر کاربردترین مصالح ها در ساختمان سازی، پل سازی، سد سازی و.... می باشد. سیمان یکی از به صرفه ترین مصالح ها برای ساخت و ساز است، به همین دلیل پیمانکاران علاقه زیادی به استفاده از سیمان دارند. سیمان ها انواع گوناگونی از لحاظ ترکیب و استحکام دارند که هر کدام در زمینه های متفاوتی کاربرد دارند. ما در این مقاله به بررسی سیمان پوزولانی خواهیم پرداخت. 

پوزولان

قبل از معرفی سیمان پوزولانی، ابتدا باید با مفهوم پوزولان آشنا شویم. به طور کلی پوزولان نوعی خاکستر آتشفانی است که در تهیه بتن به کار برده می شود. پوزولان از موادی مانند سیلیسی یا سیلیسی- آلومینی تشکیل شده است و برای چسبندگی حتما باید با مواد مرطوبی مانند آب ترکیب شود. برای صرفه جویی در تهیه سیمان، پوزولان ها را با سیمان ترکیب می کنند. به این ترتیب سیمان پوزولانی به وجود می آید. نکته قابل توجه در سیمان های پوزولانی دیر استحکامی آنها است. یعنی نسبت به سایر سیمان ها زمان بیشتری نیاز دارند تا به استحکام لازم برسند. 


سیمان پوزولانی

همانطور که گفته شد، سیمان پوزولانی از ترکیب سیمان با مواد پوزولان تهیه می شود. به طور معمول 15 درصد از سیمان پوزولانی را پوزلان تشکیل می دهد. ترکیب پوزولان با سیمان ویژگی های  منحصر به فردی مانند مقاومت، استحکام و دوام بیشتر در برابر عوامل طبیعی به محصول به وجود آمده (سیمان پوزولانی) می دهد. سیمان پوزولانی به علت تراکم بالایی که دارد، مقاومت بالایی در برابر یخ و نفوذ آب نشان می دهد. 

موارد استفاده از سیمان پوزولانی

سیمان پوزولانی در طیف گشترده ای از ساخت و سازها کاربرد دارد. این نوع سیمان در تولید بتن های معمولی، ساختمان سازی، سد سازی، سازه های درون آبی و ... استفاده می شود. به دلیل مقاومت بالای مواد پوزولانی در برابر سولفات و کلرید موجود در آب های شور، سیمان پوزولانی عملکرد خوبی در ساخت اسکله و بنادر دارد. همچنین در مناطق گرمسیری نیز برای تهیه بتن های معمولی از سیمان پوزولان استفاده می شود. چرا که این نوع سیمان گرمای به مراتب کمتری نسبت به سیمان های دیگر تولید. سیمان های پوزولانی کاربرد گسترده ای در بتن ریزی های حجیم دارند. 

مزایای سیمان پوزولانی

استفاده از سیمان پوزولانی مزایای بسیار زیادی دراد که در ادامه به مهمترین آنها اشاره خواهیم کرد.

  • کم هزینه و مقرون به صرفه بودن

  • وزن کمتر نسبت به بتن های دیگر

  • کاهش تولید و سرعت حرارت هیدراتاسیون

  • کاهش ترک خوردگی بتن به دلیل آب اندازی کمتر

  • مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی و همچنین مواد خورنده آرماتورهای درون بتن

  • مقاومت بالا در برابر عوامل طبیعی مانند یخ، آب و....

  • کاهش استفاده از سیمان در بتن

  • مقاومت بالا در برابر کلریدها و سولفات ها

  • مقاومت در برابر آب های شور

معایب سیمان پوزولانی

بتن های تهیه شده با سیمان پوزولانی زمان زیادی برای رسیدن به استحکام نیاز دارند. به همین دلیل در روزهای ابتدایی استحکامی کمی دارند . به طور معمول سیمان پوزولانی برای رسیدن به استحکام بالا به 28 روز زمان نیاز دارد. عیب دیگر این سیمان ها مقاومت کم در برابر فرسایش و هوازدگی است.