فلزات پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی

فلزات پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی

امروزه صنعت ساختمان سازی بدون استفاده از فلزات قابل تصور نیست. فلزات یکی از مهمترین مصالح مورد نیاز در ساختمان سازی هستند. استحکام بالای فلزات و همچنین قابلیت انعطاف و شکل پذیری آنها باعث شده تا در بخش های گسترده ای از ساختمان ها از فلزات استفاده شود. انواع مختلفی از فلزات در صنعت ساختمان سازی استفاده می شود که مهمترین آنها عبارتند از آهن، مس، آلومینیوم و فولاد. البته استفاده از فلزات به صورت خالص نیست بلکه با ترکیب چند نوع فلز با یکدیگر آلیاژی به دست می آید که خصوصیات بیشتر و بهتری برای به کار گیری در ساختمان سازی دارد. همچنین فلزات قابلیت انتقال الکتریکی و گرمایی بالایی دارند. 

به طور کلی دو دسته فلز در صنعت ساختمان سازی کاربرد دارد. 1- فلزات آهنی  2-فلزات غیر آهنی. پر کاربردترین فلزات در ساختما سازی فولاد، آهن و آلومینیوم است. البته در بحث سیم کشی ، دکوراسیون و ... از مس نیز استفاده می شود. امروزه برای بالا بردن استحکام ساختمان ها استفاده از فلزات بسیار ضروری است. ما در این مقاله فلزات پر کاربرد در صنعت ساختمان سازی را معرفی خواهیم کرد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

آهن 

مهمترین و پر کاربردترین فلز مورد استفاده در ساختمان سازی بی شک آهن است. آهن به دلیل مقاومت بالایی که دارد، استحکام و طول عمر ساختمان را به شدت بالا می برد. طراحی و ساخت هیچ ساختمان مقاومی بدون استفاده از محصولات آهنی امکان پذیر نیست. به دلیل شکل پذیری بالای محصولات آهنی، از فونداسیون ساختمان ها گرفته تا دیوار و سقف، همه نیازمند محصولات آهنی می باشند. آهن در اشکال متفاوتی از جمله تیر آهن، میلگرد، نبشی، درب و ... در ساختمان سازی کاربرد دارد. اما در استفاده از آهن مواردی باید مورد توجه قرار گیرد که عدم توجه به آنها باعث افت مقاومت و طول عمر ساختمان می شود. مهمترین عیب آهن زنگ زدگی و خوردگی در برابر رطوبت است. استفاده از روکش های مناسبی مانند زد زنگ و رنگ تا حدود زیادی این عیب را برطرف می کند. 

آلومینیوم

فلز پرکاربرد دیگر در صنعت ساختمان سازی آلومینیوم است. ویژگی های منحصر به فردی مانند وزن کم، قیمت مناسب، مقاومت بالا در برابر رطوبت و زنگ زدگی، شکل پذیری بسیار بالا  و زیبایی باعث شده تا آلومینیوم در بخش های مختلفی از ساختمان مانند درب و پنجره ، پنل های شیروانی و ... کاربرد داشته باشد. البته به دلیل استحکام و مقاومت پایین آلومینیوم، به هیچ وجه نمی توان از آن در اسکلت بندی و مقاوم سازی ساختمان استفاده کرد. 

مس

مس فلزی غیر آهنی است که در ساختمان سازی کاربرد دارد. فلز مس قابلیت انتقال الکتریکی و گرمایی بالایی دارد. استفاده از مس در ساختمان سازی شامل سیم کشی، نمای ظاهری ، دکوراسیون و ... می باشد. مس فلزی بسیار مقاوم در برابر پوسیدگی است. البته قیمت مس نسبت به دیگر فلزات ساختمانی بالا است. اما زیبایی و درخشندگی مس برای استفاده در نمای ساختمان ها بسیار مناسب است. 

فولاد

فولاد یکی از مهمترین و مقاوم ترین فلزات پرکاربرد ساختمانی است. فولاد شکل پذیری و استحکام بالایی دارد. به همین دلیل به صورت گسترده در صنعت ساختمان سازی استفاده می شود.

چدن

چدن فلزی است که از ترکیب کربن و آهن به وجود می آید. خاصیت شکل گیری فلز چدن بسیار بالا است. البته مقاومت کششی چدن پایین است و به همین خاطر احتمال شکستدگی و ترک خوردگی در برابر ضربه کم می باشد.