معرفی سبک های معماری داخلی آسیایی

معرفی سبک های معماری داخلی آسیایی

سبک های معماری آسیایی شامل فرهنگ های مختلفی می شود که آرامش و تعادل در آن ها موج می زند. معمولا طراحان و معماران داخلی، طرح های خلوت همراه با فضای باز را ترجیح داده و هیچ کدام از کارهای خود را به صورت  تصادفی انجام نمی دهند. درواقع هر چیز و هر رنگ در طرح های داخلی آسیایی کاملا حساب شده و با توجه زیاد انتخاب می گردد. اکنون می خواهیم به معرفی بیشتر خصوصیات سبک های آسیایی برای معماری داخلی بپردازیم: 


در سبک های آسیایی از چه طیف رنگ هایی استفاده می شود؟!

در پالت رنگی، می توان رنگ های طبیعی یعنی رنگ های روشن از سبزی زمین تا آبی آسمان مشاهده نمود. در این طراحی ها رنگ های روشن و سبک جایگزین رنگ های تیره و سنگین می شوند تا آرامش بیشتری را در افراد ایجاد نمایند. ترکیبی از رنگ های خنثی، روشن و متالیک اغلب در طراحی داخلی آسیایی مورد استفاده قرار می گیرند. خاکستری و سبز کم رنگ، خاکی و بژ، قهوه‌ای مایل به زرد، نارنجی و زرد پررنگ می توانند ترکیب رنگ های فوق العاده ای را ایجاد نمایند. استفاده از رنگ های طلایی، برنزی و یا قرمز غلیظ می تواند روی دکوراسیون تاثیر گذاشته و جلوه ی زیباتری به آن ببخشد. 


در سبک های آسیایی از چه نوع مبلمانی استفاده می شود؟! 

انتخاب مبلمان کاملا به مناطق سکونت افراد در آسیا وابسته است. به طور کلی می توان بیان نمود که در انتخاب مبلمان های آسیایی، تناسب های بی نظیر با محیط، تعادل و هماهنگی با فضا و فلسفه ای دقیق به کار گرفته می شود. در این دکوراسیون معمولا ارتفاع میزها و صندلی ها از زمین کم است. برای تزئین نیز می توان از چوب های منبت کاری شده، لاک، آب طلا و پوشش های طلا و ... بهره برد. 


در سبک های آسیایی از کدام متریال های طبیعی می توان بهره برد؟!

از متریال های طبیعی مورد استفاده در طرح های داخلی آسیایی می توان به بامبو، چوب خیزران، کناف و کاغذ برنج اشاره کرد. پوشش دیوارها با پارچه های چمنی، استفاده از سبد های کم عمق برای قرار دادن وسایل، استفاده از کف تاتامی و استفاده از سفال و ظروف سفالی می تواند بافت ارگانیک خوبی را برای دکور ایجاد نمایند. کفپوش های بامبو نیز امروزه کاربردهای زیادی در میان طرح های داخلی به سبک آسیایی دارند. 

نور چه نقشی در سبک های آسیایی دارد؟! 

در اغلب طرح های آسیایی که برای محیط داخلی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد، نور یک عامل اساسی است. استفاده از پنجره های بزرگ و کوچک در تعداد بالا و عناصر دیگری که نور را به داخل محیط جذب می کند، باعث بهره برداری از نور طبیعی در وسعت بالا و روشن کردن فضا شده است. 

در سبک های آسیایی، آب چه کاربردی دارد؟! 

فواره ها، آبشار های کوچک، حوضچه های بزرگ و کوچک، استخرها و... در زیبایی شناسی آسیایی نقش بسیار مهمی دارند. همین امر منجر شده است تا طراحان آسیایی هر چند کوچک و محدود از آب و سازه های مرتبط با آن در طرح های داخلی استفاده نمایند. در فضاهای محدود نیز می توان از تنگ های کوچک و یا آبشارهای دست ساز در ابعاد کم بهره برد. 


به طور کلی، طرح های داخلی آسیایی دارای ویژگی هایی منحصر به فردی است که برخی از آن ها عبارتند از: 

  • فضاهای معماری داخلی اغلب طبیعی و ارگانیک هستند.

  •  برای تزئین دکورها عموما از لوازم طبیعی استفاده می شود؛ یعنی برای زیباسازی فضا اصولا از المان های طبیعی مثل سازه ها، متریال، آبشارها، حوضچه ها و ... بهره برده می شود. 

  • طراحان آسیایی با استفاده از نور و سایه، می کوشند تا به محیط جلوه ی زیبایی را ببخشند. 

  • آرامشی که در طراحی های آسیایی نهفته است باعث دلنشین شدن این طرح ها می گردد و محیط آرامی را فراهم می سازد.